Blog HotelSystems.pl

← wróć do aktualności
Co to jest responsywna strona www?

W dzisiejszych czasach niezwykle ważne jest posiadanie własnej strony www, która stanowi wizytówkę firmy w Internecie – bez tego nie ma większych szans, by móc w pełni efektywnie promować swoją firmę, jak i oferowane przez nią usługi. Dla branży hotelowej jest to szczególnie ważne, gdyż gość hotelowy często sprawdza wszelkie interesujące go informacje właśnie bezpośrednio na stronie internetowej obiektu. Posiadanie strony internetowej hotelu to jedno, jednak drugą niezwykle istotną kwestią jest jej działanie oraz tak zwana responsywność.

Czym dokładnie jest responsywność strony internetowej? Co oznacza RWD?

Aktualnie praktycznie każdy posiada przy sobie urządzenia mobilne, jak smartfon czy tablet, na którym to właśnie przegląda strony www. Jak pokazują statystyki, nawet 80% wszystkich wejść na strony hotelowe to właśnie przejścia z wersji mobilnych, a więc z telefonów.
Responsywność (RWD – z angielskiego „Responsive Web Design”) oznacza automatyczne dostosowanie się wyświetlania oraz działania stron www do wszelkiego rodzaju urządzeń mobilnych, jak i stacjonarnych. Czy jest to telefon z małym ekranem, smartfon z dużym ekranem, czy jeszcze większy tablet, strona www automatycznie dostosuje się do konkretnej rozdzielczości oraz zawsze wyświetli się poprawnie, w ten sam sposób, niezależnie od urządzenia.

Dlaczego warto zadbać o to, by strona była responsywna?

Strony responsywne nie tylko wyglądają zdecydowanie lepiej na ekranach urządzeń mobilnych (na stacjonarnych naturalnie też), ale również działają o wiele lepiej. Całość jest napisana i skonstruowana tak, żeby strona mogła być przewijana w górę/w dół za pomocą jednego ruchu palcem, a same treści oraz zdjęcia nie wymagały specjalnego przybliżania, czy też oddalania ekranu. Jest to niezwykle ważne przy przeglądaniu stron www, gdyż ma ogromny wpływ na odczucia użytkownika, jak i przyjemność przeglądania witryny. Nie ma nic gorszego w stronie internetowej, jak to, że jej elementy są za małe lub zbyt duże, a jednocześnie zdjęcia są ucinane, menu nie jest do końca widoczne albo w ogóle nie działa – znacząco wpływa to na komfort odbioru contentu. Może to w łatwy sposób zniechęcić odbiorców.

Jak stworzyć responsywną stronę WWW?

Najważniejsze, aby już od samego początku mieć na uwadze, że ilość urządzeń na rynku, wielkości ekranów oraz rodzajów przeglądarek i systemów operacyjnych jest naprawdę duża – a nowa strona www musi przecież niezależnie od konfiguracji sprzętowej, wyglądać i działać równie dobrze. Podczas tworzenia stron internetowych, trzeba zadbać, aby całość była projektowana pod kątem różnych ekranów. Jednocześnie warto pomyśleć o materiałach na samej stronie www. Przeglądanie na komputerze stacjonarnym bądź laptopie zazwyczaj wiąże się z wyświetlaniem ekranu poziomo, gdzie na urządzeniach mobilnych jest to często przeglądanie pionowe. Oznacza to, że ilość treści, jak i sam kadr zdjęcia musi być dostosowany już z góry. Zaprojektowanie strony www, jej napisanie oraz późniejsza chęć wprowadzenia RWD może być bardzo ciężka, bądź nawet niemożliwa do wykonania.

Jak sprawdzić, czy strona jest responsywna?

Jest to niezwykle proste i praktycznie każdy może sprawdzić, czy dana witryna jest przystosowana do poprawnego wyświetlania treści na wersjach stacjonarnych oraz mobilnych. Wystarczy wejść na klasyczną stronę na PC, a później na tę samą stronę z telefonu bądź tabletu. Czasami wystarczy samo włączenie strony w wersji mobilnej, aby szybko zauważyć, że dana witryna jest niedostosowana do ekranu i nieresponsywna. Jeśli zdjęcie główne wyświetla się w dziwny sposób, jeśli teksty oraz zdjęcia są zbyt małe bądź zbyt duże, stronę można przewinąć nienaturalnie w lewo i prawo, a sama struktura jest nieintuicyjna, jest praktycznie pewne, że dana strona jest nieresponsywna.

Co daje responsywna strona internetowa?

Zbierając wszystkie plusy widać, że responsywna strona www daje naprawdę wiele. Czasami ten aspekt może okazać się tak zwanym game changerem, wpływającym na to, czy odbiorca strony zostanie na niej na dłużej, czy może od razu ją opuści. Strona www musi być szybka, przejrzysta i najlepiej prosta w obsłudze dla gościa. Jakie są atuty strony responsywnej?

  • zawsze poprawne wyświetlanie strony niezależnie od urządzenia,
  • łatwa i intuicyjna nawigacja,
  • prosty dostęp do najważniejszych informacji,
  • możliwość szybkiego sprawdzenia interesujących nas treści,
  • dedykowane przyciski oraz menu,
  • dostosowana i atrakcyjna grafika w wersjach mobilnych.

Biorąc pod uwagę wszelkie kwestie poruszane przeze mnie w materiale, łatwo można zauważyć, iż w dzisiejszych czasach posiadanie responsywnej strony www nie tylko jest zalecane, a wręcz jest nawet wymagane.

← wróć do aktualności

Formularz kontaktowy

*
*
*
HOTELOWY SYSTEM SPRZEDAŻY ONLINE